Arama
Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı; hizmet sunduğu kurumun sahip olduğu ürün ve  hizmetlerin tanıtmada ve hedef kitleye ulaşması adına  en etkin kanalları saptamak için görev alır. Pazarlama uzmanları,  pazarlama ile satış  kampanyalarının geliştirilmesi, yürütülmesi ve verilerin analiz edilmesinde rol alırlar. Görev alanları, kurum içi ya da kurum dışı olmak üzere yerel, bölgesel veya uluslararası düzeyde çalışmalarda bulunup belirli pazarlar üzerinde araştırma yürütürler.

İlgili yazımıza bakabilirsiniz: Halkla İlişkiler Nedir ?

Kurumsal Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir ?

Dijital pazarlama uzmanı olarak görev alacak kişilerin, bazı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bunları inceler ve sıralarsak:

 • Tüketicinin ihtiyaçları, alışkanlıkları ve tercihleri ile ilgili araştırmalar yapmak.
 • Pazar araştırmaları ve  Rakip analizini iyi bir şekilde yürütmek.
 • Var olan piyasadaki güçlerinin dengesini anlayabilmeli ve uygun analizler geliştirilmek.
 • Ürün ve hizmete uygun yeni pazarlama stratejileri ve kampanyalar geliştirmek
 • Marka konumlandırması fikirleri, grafik, reklam, tanıtım ve tasarım için materyallerin oluşturulması ve yaratıcı fikirlerin çıkması adına  ekip ile koordinasyon olmak.
 • Dijital ve basılı yayın organları aracılığıyla hedef kitleye ulaşma çalışmalarında yer almak.
 • Kampanya, proje süreçlerine katılıp  ilgili personellerine rehberlik etmek.
 •  Etkili iletişim yöntemleri geliştirip paydaşlar ile işbirliği sağlamak.
 • Farklı iç departmandakiler  ile uyumlu olmak.
 • Pazarlama hedeflerine ulaşmak için, doğru bütçe kontrolünü yapmak.
 • Program ve stratejilerinin etkinliğini analiz edip ölçmek.

4P

Dijital pazarlama uzmanı görevlilerinin bilmesi gereken en önemli strateji ve yöntemlerden biri olan pazarlamanın 4 ana unsuru, 1960 yılında E. Jerome McCarthy isimli kişinin bir fikirle ortaya atması ile çıkmış ve bugüne kadar gelen pazarlamanın ana unsurlarını oluşturmuştur. Pazarlamanın 4 P si olarak adlandırılan bu akış şu başlıklardan oluşmaktadır:

Ürün

Ürün, ihtiyaç veya talepler doğrultusunda üretilip ortaya konan, sunulan şeylerdir. Pazarlamasını yapıp satmak istediğiniz ürün, soyut veya somut, mal ya da hizmetler olabilmektedir. Ürününüzü  piyasaya sürmeden önce hangi pazara hitabet edeceğinizi bilmeniz gerekir. Pazar araştırması yapıp talep ve ihtiyaç doğrultusunda üretime başlamak firmanıza daha çok yarar sağlayacaktır. 4P kavramının ilk aşaması olan ürün, piyasa devamlılığı için güncel kalmalı ve kendini koşullara karşı sürekli yenilenmeli, geliştirilmelidir.

Fiyat

Fiyat, pazarlamanın ekonomisi açısından oldukça mühim bir yer tutmaktadır. Tanım olarak, , pazarda satışa sunduğunuz hizmet ya da ürün için tüketicinin ödemeye razı olduğu miktarı tanımlar. Pazarlama karmasının içerisinde yer tutan fiyatlandırma, elde edilecek kar miktarını,  ürün maliyetini ve tüketicinin gözündeki değerini kapsamaktadır.

Yüksek fiyatı olan bir ürün, olası potansiyel müşterilerin kaybedilmesine neden olurken, ürün fiyatının çok yüksek değilde uygun  tutulması, karlılık oranını azaltmaktadır. Bu nedenle, fiyatlandırma yaparken, hem piyasa hem de maliyet şartlarına bakılmalıdır. En önemlisi de hedef kitle araştırması yapılmalı ve rakip firmalar göz önünde tutulmalıdır. Bir ürünün fiyatı, ürünün satışını ve tutundurmasını doğrudan etkilemektedir. Fiyatlandırma yaparken bu ölçütlere dikkat etmek gerekir.

Yer

Pazarlama biriminin işletmenin müşterilerini araştırıp analiz ederek ürünlerin nerede ve nasıl satılacağını öngörüyor olması gerekir. Bakıldığında bir  e-ticaret sitesi tek başına yeterli olacak ve fiziki bir konumdan daha iyi performans gösterebilir. Belki de ürünlerin satışı için uygun olan platform ve mekanın bulunması çok daha doğru bir seçim olacaktır. Bu nedenle bu ve bu gibi olasılıklar öncesinde araştırma isteyen etkenlerdir. Tüm bunlar da pazarlama görevlilerinin  araştırmaları sonucunda tespit edilebilmektedir.

Tutundurma

Tutundurmanın tanımına bakarsak tüm yeni ve geleneksel medya, basılı reklamcılık faaliyetleri, yapılan etkinlikler veya marka indirimleri gibi faaliyetlerin satış bilinci oluşturma ve ürüne olan ilgiyi çoğaltmak  için yapılan girişimlerdir. Bu süreç kapsamında halkla ilişkiler (PR) kampanyaları, reklamlar, tanıtımlar veya sosyal medya çalışmaları  gibi organizasyonlar ile karşılaşabilirsiniz.

Pazarlama demek bir işletmenin tüm fonksiyonları ile her alanına  dokunabilmektir. Pazarlama faaliyetlerini anlamak, işletmenizin başarısı ve verimliliği açısından son derece önemlidir. Bu yüzden işletmeler bu alana gerekli yatırımları yapıp değer göstermeleri gerekir. Sonucunda da kar elde etmeleri kaçınılmaz olur.

4P Nedir ?

Ürün, fiyat, yer, tutundurma

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Demek ?

kurumun sahip olduğu ürün ve  hizmetlerin tanıtmada ve hedef kitleye ulaşması adına  en etkin kanalları saptamak için görev alır.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
ANA SAYFA
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx
()
x