Arama
İletişim Türleri

İletişim Türleri ,nelerdir diye bakarsak, genel hatlarıyla 5 iletişim türü bulunmaktadır. Bunla;

Sözlü İletişim

Kurum içi iletişim | Başak Tecer Eğitim ve Danışmanlık
iletişim türleri

İletişim türlerinin bir:

 • Sözlü iletişim, başkalarıyla konuşmaya başladığımızda gerçekleşir.
 • Yüz yüze, telefonla, Skype veya Zoom ile vb. Olabilir. Bazı sözlü angajmanlar gayri resmidir, örneğin bir arkadaşınızla kahve veya ofis mutfağında sohbet ederken, diğerleri planlanmış bir toplantı gibi daha resmidir.
 • Tür ne olursa olsun, sadece kelimelerle ilgili değil, aynı zamanda bu kelimelerin kalibresi ve karmaşıklığı, bu kelimeleri kapsayıcı bir mesaj oluşturmak için nasıl bir araya getirdiğimiz ve tonlama İle ilgilidir.
 • Ve yüz yüze gerçekleşirken, kelimeler önemli olsa da, sözel olmayan iletişimden ayrılamazlar.

Sözsüz İletişim

Etkili İletişim ve Beden Dili - Eğitimler - Enki Life Danışmanlık
iletişim türleri

iletişim Türleri iki:

 • Konuşurken yaptığımız şey gerçek kelimelerden daha fazlasını söylüyor.
 • Sözel olmayan iletişim yüz ifadeleri, duruş, göz teması, el hareketleri ve dokunuşu içerir. Örneğin, patronunuzla maliyet tasarrufu fikriniz hakkında bir konuşma yapıyorsanız, hem sözlerine hem de sözel olmayan iletişimlerine dikkat etmeniz önemlidir.
 • Patronunuz fikrinizle sözlü olarak aynı fikirde olabilir, ancak sözel olmayan ipuçları: göz temasından kaçınmak, iç çekmek, yüzünü sıkmak vb. farklı bir şey belirtin.

Yazılı İletişim

İletişim Türleri üç:

Bir e-posta, not, rapor, Facebook gönderisi, Tweet, sözleşme vb. Olsun. her türlü yazılı iletişim, bilgiyi açık ve öz bir şekilde yaymak için aynı amaca sahiptir – ancak bu hedefe çoğu zaman ulaşılamamıştır. Aslında, zayıf yazma becerileri genellikle karışıklığa ve utanca ve hatta potansiyel yasal tehlikeye yol açar. Yazılı iletişim hakkında, özellikle dijital çağda hatırlanması gereken önemli bir şey, mesajın belki de ebediyen devam etmesidir. Bu nedenle, hatırlanması gereken iki şey vardır: birincisi, iyi inşa edilmemiş cümleler yazmak ve dikkatsiz hatalar sizi kötü gösterir; ikincisi, mesajın içeriğinin uzun vadede tanıtmak veya ilişkilendirilmek istediğiniz bir şey olduğundan emin olun.

İşitsel İletişim


Etkili İletişim Nedir? Becerileri ve Teknikleri Nelerdir? | unikesfet.com

İletişim Türleri dört:

 • Dinleme eylemi genellikle iletişim türleri listesine girmez.
 • Bununla birlikte, aktif dinleme belki de en önemli iletişim türlerinden biridir, çünkü karşımızda oturan kişiyi dinleyemezsek, onlarla etkin bir şekilde etkileşime giremeyiz.
 • Müzakereyi düşünün – sürecin bir kısmı muhalefetin ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu değerlendirmektir. Dinlemeden, bunu değerlendirmek imkansızdır, bu da bir kazan / kazan sonucu elde etmeyi zorlaştırır.

Görsel İletişim

İletişim Türleri beş:

 • Biz görsel bir toplumuz.
 • Bir düşünün, televizyonlar 7/24 çalışıyor, Facebook da videolar, resimler vb.
 • Instagram yalnızca görsellere yönelik bir platform ve reklam verenler ürün ve fikir satmak için görseller kullanır. Kişisel bir bakış açısıyla düşünün – sosyal medyada yayınladığımız görüntüler anlam ifade etmek içindir – bir mesaj iletmek için.
 • Bazı durumlarda bu mesaj şu şekilde olabilir: bana bak, İtalya’dayım ya da sadece bir ödül kazandım. Diğerleri, yaralı hayvanlar, ağlayan çocuklar vb. paylaştığımız her görsel bir anlamı ifade ediyor ve bizden bir parçayı gözler önüne seriyor.

İlginizi çekebilir: Kitle iletişim Araçları Nelerdir ?

İletişim Türleri Nelerdir ?

Her gün sürekli iletişim kuruyoruz ve bunu düşünmeden yapıyoruz. Gözler temasa geçtiği an iletişim başlamış demektir. Bakışmalar ile beraber iletişimin otomatik pilotunda çalışıyoruz. Bu an itibariyle bedeniniz ve sizinle beraber var olduğunu çevre iletişim olgusunun bir parçası olarak anlam kazanıyor. Süreçle beraber gösterdiğiniz tepkimeler iletişim türleri içerisinde farklılık gösterip değişik anlam ve tepkimeler içerir. Kontrolü ve bağı doğru sağlayabilmek için etki iletişim kurmakta fayda vardır.

Kaç İletişim Türü vardır ?

Temel olarak 5 iletişim türü vardır.

İletişim Türleri Nelerdir ?

Sözlü iletişim – Sözsüz İletişim – Yazılı iletişim – Görsel İletişim – İşitsel İletişim

5 1 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
ANA SAYFA
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx
()
x