Arama
Marka Nedir

Marka nedir ? Diye bakıp literatür anlamda bir tanım yaparsak marka, var olan bir işletmenin,kurumun, organizasyonun hizmet veya mallarının başka işletmelerin ürünlerinden ve hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan kişi adı, sözcük, şekil, harf gibi ürünü ve hizmeti piyasada  diğer rakiplerinden ayırmaya yarayan tüm özellikler marka adı altına toplanmaktadır.  Ayrıca marka ürünün menşeini, kimin tarafından üretildiğini göstermekte olup tüketici nezdinde bir nevi imaj yaratmaktadır.

İlgili yazımıza bakabilirsiniz : Halkla İlişkiler ve Tanıtım Taban Puanları

Marka Tescili Nedir ?

Marka nedir ? Sorusu ile markanın, bir kurumun sunduğu mal veya hizmetin pazar piyasasında  kendini rakiplerinden ayıran fark ve özellikler olduğunu açıklanıştık. Fark için yaratılan bu işaretin, simgenin, sembolün yasal olarak kabul edilmesi ve  korunması haline ise marka tescili adı verilmektedir. Özetle bakacak olursak marka tescili, işletmelere avantaj sağlayan ve markanın haklarını koruyan önemli bir yasal prosedürdür.

Markanızı tescil ettirmeniz demek başka kişi veya firmanın yaratmış olduğunuz marka sembolünü, şeklini,amblemini kullanarak fayda ve kazanç sağlanmasını önlemektedir, Böylelikle sahip olduğunuz  marka tescili ile kendinize ait markanın tüm hak ve yetkinliklerini üzerinize almış olursunuz. Diğer bir yandan markanızı tescil ederek sonrasında lisans verme, miras bırakma ya da devretme hak ve ayrıcalıklarına da sahip da sahip olmuş olursunuz. Marka tescil süreleri değişken olmaktadır; Genellikle bu süre on yıllıktır ama gerekli ek ücretleri de öderseniz  marka tescil sürenizi uzatmak sizin elinizde.

Marka Tescili Nerede Yapılır ?

Marka tescili için sizden belgeleri, eksiksiz ve  doğru bir biçimde tamamladıktan sonra Türk Patent Enstitüsü birimine başvur yapıp belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Başvuru sürecini isterseniz  bireysel ya da vekil atayarak gerçekleştirmeniz mümkündür.. Eğer yabancı uyruklu bir vatandaşsanız, tescil başvurularınızı yalnızca gösterdiğiniz vekil kişisi aracılığı ile yapabilirsiniz. Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptığınız takdirde işlemler de usulüne uygun olarak olarak yapılmalıdır. Yani Marka nedir ? Sorusu ile devam ettiğimizde TPE ile güvenle hizmet sağlayabilirsiniz.

Marka Tescili Nasıl Yapılır ?

Markanızı tescil ettirebilmek için yukarıda da  Marka nedir ? başlığı altında ele aldığımız yazıdaki süreçleri takip etmeli ve Türk Patent Enstitüsüne müracaat da bulunmanız gerekir.

Evrak ve belgelerinizi enstitüye tam ve düzgün bir şekilde teslim ettikten sonra başvurunuz resmiyet kazanır. Böylelikle ünvanınız koruma altına alınmış olur. TSE birimi belgelerinizde bir eksik veya yanlışlıklar bulursa eğer size 2 aylık ek bir süre fırsatı tanır. Bu süre içerisinde belgelerinizi tamamlamazsanız başvurunuz sayılmaz ve iptal edilir. Gerekli talimatlara dikkat ederek zamandı doğru başvuru yapmaya özen gösterin. 

Marka tescil başvuru süreciniz uygun şekilde işleme alınmış ise Türk Patent Enstitüsü esasa uygun, mevzuatın gerektirdiği incelemeleri başltır. Başvurunuzun usule uygun olduğu takdirde de Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Resmi işlerimrin ardından bir diğer sonraki aşama olan üçüncü kişilerin itaraz ve görüşleri ile yeniden ikinci bir inceleme süreci başlatılmaktadır. İtiraz sürecine maruz kalmamış olan başvurular, tescil işlemi tamamlanarak bir sicil kaydı oluşturulur. Son aşamada ise sicil kaydı ile beraber Marka Tescil Belgesi, başvuru yapan kişiye iletilir ve süreç tamamlanır.

Marka Tescili Nedir ?

Marka tescili, işletmelere avantaj sağlayan ve markanın haklarını koruyan önemli bir yasal prosedürdür.

Marka nedir ?

Firmayı diğer rakiplerinden ayıran tüm özellik ve farklar markadır.

Marka Tescili Nerede Yapılır ?

TPE ile güvenle hizmet sağlayabilirsiniz.

Marka Tescili Nasıl Yapılır ?

Türk Patent Enstitüsüne müracaat da bulunmanız gerekir. Konuyla ilgili yazımızı okuduğunuzda daha çok bilgi alabilirsiniz.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
trackback

[…] çekebilir: Marka nedir […]

ANA SAYFA
1
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx
()
x