Arama
Pazarlama Nedir

Pazarlama Nedir? Diye bakıp incelersek pazarlama, pazar araştırmasını  ve beraberinde reklamcılığı da kapsayan hizmetlerin veya ürünlerin tanıtım ile satış eylemlerinin tümüdür.  Ayrıca Pazarlama, insanların ve müşterilerin şirketinizdeki ürün veya hizmetleri ile ilgilenmesini sağlayan süreçle beraber pazar araştırması, analiz ve diğer potansiyel müşterilerin ilgilerini çekme yoludur. Pazarlama süreci, ürün geliştirmeden dağıtım yöntemlerine kadar dahil olan;, satış ve reklam süreçlerini de kapsayan işletmenin tüm yönleriyle ilgili çok fonksiyonlu bir yönetim birimidir. 

Akademik anlamda pazarlamanın tanımını yaparak, marka ve  firmaların, hangi mal yada  hizmetin müşterilerilere sunulacağı, onların ilgisini nasıl çekeceklerini belirlemektedir. Diğer yandan  iletişim,satışlar ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejilerin belirlenmesini kapsar. Pazarlama, bütünleştirilmiş bir süreci ele alıp  bununla beraber firmalar müşterileri için değer yaratmaktadır.

İlgili Yazımıza bakabilirsiniz: Halkla İlişkiler Nedir ?

Pazarlamanın Türleri

Günümüzün modern pazarlaması, insanların herhangi bir ürünü onaylaması için basılı geleneksel medyadan daha fazlasına ihtiyaç duyup kullanmaya başladığı 1950 yıllarından itibaren hayatımıza girmeye başlamış ve bugünkü yerini almıştır. Pazarlama kampanyalarınız daha çok belirlediğini hedef kitlesi ile ilgilidir. Bunu gözeterek pazar kampanya ve stratejilerini belirlemeli müşterilerinizin ihtiyaçlarını doğru analiz etmeniz gerekir. Bunun için de doğru bir pazar araştırması gerçekleştirmeli ve ne tür bir pazarlama türüne ihtiyaç duyduğunuzu bulmanız gerekir. Pazarlama nedir? Başlıklı yazımızda da pazarlama alanında  geçerli ve kullanılmakta olan taktik ve strateji türlerini belirledik. Bunlar:

  • İnternet Pazarlamacılığı: Bu alanda yapılan pazarlama firmaların ürünlerini veya hizmetini interneti aracı olarak kullanarak ürünlerinizi, kişiler ile müşterilerinize ulaştırma görevi görmektedir. Bunun için profesyonel bir web sayfanızın olması gerekir. Konuyla ilgili olarak e-pazarlama ve sanal pazarlamayı da kapsayan çok fonksiyonlu bir alandır. 
  • Arama Motoru Optimizasyonu:  SEO olarak tanımlanan bu pazarlama türü, site de var içeriği, Google’ın kalite standartlarına göre optimize edip arama motorunun sonuç sayfasında yer edinmeyi ve böylelikle ilgili kişilerin, sayfaya kolay erişim sağlamasını amaçlamaktadır. Pazarlama uzmanları ilgili arama yapan kullanıcılara bu sayede ulaşmaya çalışmaktadır.
  • Sosyal Medya Pazarlamacılığı: İşletmeler ilk önce sundukları hizmet ve ürüne uygun bir sosyal medya alanı seçtikten sonra bu alana uygun pazarlama ve tanıtım çalışmalarıyla etkili satışlar yapmaktadır.
  • Arama Motoru Pazarlamacılığı: Bu pazarlama aracı, SEO çalışmalarından farklı olup İşletmelerin arama motorlarına belirli bir miktar ödeme yapmasıyla indekste yer alma şansına erişmeleridir. Sistem olarak firmalar, tıklama başına ödeme almaktadır.

Pazarlama ve Reklamcılık

Pazarlama nedir? ürün geliştirme, ürün dağıtımı, lojistik güç, satış stratejisi, pazar araştırması,  halkla ilişkiler ve müşteri desteği gerektiren çok fonksiyonlu bir iş disiplinidir. Pazarlama, ürünün,hizmetin ilk aşamadan müşteriye ulaşmasına kadar olan tüm süreçleri kapsamaktadır; işletmenin satış yolculuğunun tüm aşamalarında var olmaktadır. Bununla birlikte pazarlama, iletişim kurmak, hedef kitleyi tanımlamak ve  ilerleyen zamanla birlikte marka sadakati (bağlılığı) oluşturmak için sayısız platformda ve noktada varlığını göstermektedir.

Reklamcılık, pazarlamanın bir bileşeni olup yukarıda belirtilen pazarlamanın bütünsel hedeflerinin bir parçası olarak bir hizmetin ya da ürünün bilinirliğini yaymak, arttırmak ve tanıtımını yapıp hedef kitlenin algısında seçiciliği etkilemek için gerçekleştirilen stratejik bir işlemdir. Özetle, Pazarlama uzmanlarının ortaya koyduğu ürün ve hizmeti reklam, tüketicinin zihnine yerleştirip onu almasına teşvik etmektedir. İki birbirinden ayrı olmakla birlikte reklam pazarlamaya destek olmaktadır.

Pazarlama Nedir ?

pazarlama, pazar araştırmasını  ve beraberinde reklamcılığı da kapsayan hizmetlerin veya ürünlerin tanıtım ile satış eylemlerinin tümüdür.

Pazarlamanın Türleri Nelerdir ?

İnternet Pazarlamacılığı , Arama Motoru Optimizasyonu , Sosyal Medya Pazarlamacılığı , Arama Motoru Pazarlamacılığı Şeklinde sıralanabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
ANA SAYFA
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx
()
x