Arama
Podcast Ne Demek

Podcast ne demek ? Podcast istatistiklerine göre, 12 yaşın üzerindeki ABD’li tüketicilerin yüzde 51’i podcast dinliyor. Bu sayı yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artıyor. Sadece bu da değil, Amerikalıların yüzde 32’si aylık olarak podcast’leri ayarlıyor ve sonrasında yayınlıyor.

Türkçe Podcast Önerileri: Dinlenin, Eğlenin, Öğrenin

İşletme sahipleri için podcast’ler, dinleyiciler ve potansiyel müşterilerle samimi, içten ve sıcak bir bağlantı kurmanın mükemmel bir yolu olarak görülebilir. Bunun başlıca nedeni insanlar, onlar ile bire bir konuştuğunuzu duyuyor olmasıdır; bu da ilişkinizi yazılı içeriğin yapamayacağı şekilde insanlaştırmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca, kitlenizin içeriğinizle ve markanızla etkileşime girmesi için farklı alternatifler sunmak kurum değeri ve müşteri ileri açısından iyi bir avantaj sağlayacaktır. 


Podcasting ayrıca sıfırdan itibar kazanmanıza ve kendinizi işinizde bir otorite olarak konumlandırmanıza yardımcı olabilir. Podcast dizinlerindeki geri bağlantılar aracılığıyla çevrimiçi mağazanıza trafik çekebilir ve dinleyicilerinizi her bölümün sonunda sitenizi ziyaret etmeye yönlendirebilirsiniz. Bu anlamda podcastlar iyi bir tanıtım ve pr aracı olarak kullanılabilir.


Şu anda kendinize soruyorsanız: ” podcast ne demek ? ” Cevap oldukça basit. Podcast, iş, hayat, okul veya seyahat gibi belirli bir konuda dinlenebilecek sesli tartışmaların, betimlemelerin ve konuşmaların kaydıdır. Genellikle iTunes ve Spotify’da bulunurlar, ancak bazen web sitelerinde de bu özellik olabilir. Bu dinamik ortam, kitlenizin nerede olursa olsun günlük ilham dozunuzu sunmanın mükemmel bir yolu olabilir.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Uzmanı


Bir podcast başlatmak için çok fazla paraya veya teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Bu kılavuz, bir podcastin nasıl başlatılacağı, işletmeniz, markanız için neden bir podcaste sahip olmanız gerektiği, ve ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar hakkında açıklama yaparak adım adım bir adım bir planlama listesi hazırladık. Yazımızın devamını okuyarak gerekli bilgilere erişim sağlayacaksınız.

Podcast Farklı Kılan Ne ?

Android İle Uyumlu En İyi 10 Podcast Uygulaması

Podcast’ler, kitlenizle gerçek bir bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Podcast’ler, sosyal medya üzerinden kurduğunuz kopuk bağlantı yerine, kitlenizi benzersiz uzun biçimli içerikle meşgul etmenize olanak tanır. Podcast’ler blog yayınlarından daha kullanışlıdır; insanlar araba kullanırken, egzersiz yaparken veya sadece ev işleri yaparken podcast’leri dinleyebilir.

Podcast endüstrisinde keşfedilmemiş çok fazla alan var. Apple Podcastlerde en az 600 milyon blog, 23 milyon YouTube kanalı, ancak yalnızca 800.000 podcast bulunmaktadır. Bu, her podcast için 750 blog ve 29 YouTube kanalı olduğu anlamına gelir.

2004’te bir blog başlatmak için inanılmaz bir fırsat olduğunu hayal edin ve podcasting’in bugün nerede olduğu hakkında bir fikriniz olacak

Podcast Nasıl Yapılır ?

Podcast ne demek ? Daha önce hiç olmadığı kadar çok insan podcast dinliyor. Edison Research’e göre, her hafta bir podcast dinleyen Amerikalıların sayısı son dört yılda %120 arttı ve 90 milyon Amerikalı her ay bir podcast dinliyor.

Podcast’lerin kitlesi büyümeye devam ettikçe, işletmeniz, markanız veya kişisel bir hobiniz için bir podcast başlatmak için daha iyi bir zaman olmamıştı. Bu kılavuzu izlerseniz, kendi podcastinizi başlatmanızı ve bu heyecan verici yeni ortamdan yararlanmanızı sağlar

1. Adım: bir podcast konsepti geliştirin

Podcast’ler, onları yaratan insanlar kadar çeşitlidir.

Tarih, pop kültürü, sinirbilim ve hatta uzaylıların Yeti’lerle arkadaş olduğu kurgusal bir kasaba hakkında mükemmel podcast’ler var. Bir podcast ile yapabileceklerinizin tek sınırı kendi hayal gücünüzdür.

Podcast’inizi adlandırın

Bir podcast adı seçerken akılda kalıcı bir şey seçmeye çalışın; bu, podcastinizle alakalı anahtar kelimeleri için sıralanır. Doldurmadan anahtar kelimeler kullanın. Bir veya iki kelimelik bir podcast adınız varsa, arama sonuçlarına yardımcı olmak için başlık etiketine kısa bir açıklama ekleyin.

Şovunuzun resmi resmini oluşturmadan önce birkaç bölüm kaydettikten sonra beklemenizi öneririz.

Adım 2: podcast format seçin

Bazı podcastlerin yalnızca tek bir sunucusu vardır, Diğerleri senaryo hikayeleridir veya derinlemesine röportajlar içerir. Önemli olan, podcastinizin neyle ilgili olduğuna uyan ve rahat olduğunuz bir format seçmektir:

Doğaçlamayı ve şakayı seviyorsan, bir kohosa ihtiyacın olacak.

Her şeyi planlamaktan ve senaryo yazmaktan hoşlanıyorsanız, bir ses dramasına doğru eğilebilirsiniz.

Podcast formatları söz konusu olduğunda, doğru bir cevap yoktur. 

Adım 3: Podcast kayıt ekipmanı ve yazılımı

Podcastlerin giriş engeli düşüktür; bir podcast başlatmak istiyorsanız, sürece çok az ek yük veya deneyim ile başlamak nispeten kolaydır. Bir podcasi yalnızca iphoneunuz ve bir çift kulaklıkla kaydetmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın, içeriğiniz en önemli kısımdır.

Üstün ses kalitesine sahip olduğu için kimse podcast dinlemez. Ancak şovunuzun içeriği mükemmelse, insanlar en uygun ses kalitesinden daha azına katlanacaktır.

Podcast ekipmanları

En iyi podcast kurulumunu seçmek, özellikle ses kaydında arka planınız yoksa kafa karıştırıcı olabilir. Bunu kolaylaştırmak için, kaydettiğiniz kişi sayısına göre üç podcast ekipman paketini bir araya getirdik.

Adım 4: İlk bölümünüzü kaydetme

Düzenleme, işlerin gerçek olduğu ve birçok potansiyel podcast yayıncısının pes ettiği yerdir.

Bir podcast kaydetme fikrine kapılmak ve işler teknik hale geldiğinde ya da sadece zorlaştığında hızlı bir şekilde buhar kaybetmek kolaydır.

Hatırlamaya çalışın: en iyi podcastlerin bile birkaç kötü bölümle başlaması gerekiyordu. Her gösteri ve gösteri sunucusu kendi temellerini bulmak zorundadır ve geliştirmenin en iyi yolu yeni bölümler kaydetmeye devam etmektir.

Adım 5: ilk bölümünüzü düzenleme ve yükleme

Düzenleme işlemi, podcastinizi bölümlere ayırdığınız, sesli dikkat dağıtıcıları kaldırdığınız ve önceden kaydedilmiş reklamlar, seslendirmeler, girişler ve çıkışlar eklediğiniz yerdir.

Doğru yazılım ve birkaç işaretçi yardımıyla, teknik olarak eğimli olmayanlar bile kaliteli, iyi düzenlenmiş bir podcast oluşturabilir.

Bu biraz hazırlık gerektiren bir sahne arkası sürecidir, ancak sürecin sizi ezmesine izin vermeyin.

Doğru yazılım ve birkaç işaretçi yardımıyla, teknik olarak eğimli olmayanlar bile kaliteli, iyi düzenlenmiş bir podcast oluşturabilir.

Adım 6: podcast resmi, kategoriler ve notları göster

Podcastiniz Apple podcastlere ve Spotify’a gönderilmeye neredeyse hazır! Üretmek için çok çalıştığınız içeriği paylaşmak üzeresiniz ve neredeyse dinleyicilerin kulağında.

Şimdi, podcastinizin her podcast dizininde harika görünmesini sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmanın zamanı geldi. Podcastini yayınlamadan önce podcast resmi, kategoriler ve notları göster Bu senin ilgili kullanıcılara ulaşmanda ve oluşturduğun konsepte potansiyer kişileri çekebilmen için bir fırsat olacaktır.

Adım 7: Apple podcast’ler, Google podcast’ler ve Spotify’da listelenme

Podcast’inizi en iyi podcast dizinlerinde listelemek başarı için çok önemlidir.

Apple podcastler gibi Podcast dizinleri de podcast dinleyicilerinin yeni şovlar bulması için merkezi bir yerdir.

En iyi podcast dizinlerinde listelenmek, podcast pazarlama stratejinizin kritik bir parçasıdır çünkü yeni dinleyicilerinizin çoğunluğu podcastinizi bu dizinler aracılığıyla bulacaktır.

Podcast Nedir Ne İşe Yarar ?

Podcast Nedir? Podcast Nasıl Dinlenir? – OFMARK

Bir podcast, Web’de bir ses yayını biçimidir. Hareket halindeyken, ofise giderken veya hatta çalışırken dinlenebilir. Video veya blog yazısı gibi hedef kitlenizin tüm dikkatini gerektirmeyen bir içerik ortamıdır.

Podcasting yüksek talep görüyor. Edison Research ve Triton Digital’e göre, podcast dinleme her yıl artıyor. Araştırma ayrıca düzenli olarak podcast dinleyen kişilerin haftada yaklaşık 5 saat dinlediklerini gösteriyor. 

Daha fazla kişi ve daha fazla kişi podcast’lere uyum sağladıkça, daha fazla işletme sahibi potansiyellerini görmeye başlayacak. Bu nedenle, bir podcast’i nasıl başlatacağınızı merak ediyorsanız, önce ne tür bir podcast oluşturacağınıza karar vermeniz gerekir.

Spotify Podcast Nasıl Yapılır ?

Podcast ne demek ?  Soru ile ela aldığımız bu yazı da podcast hakkında bilgi verdik ve önemini anlattık. Spotify podcast nasıl yapılır ? Sorusunun cevabını da yazının içeriğini inceleyerek bulabilirsiniz. 

Podcast Ne Demek ?

Podcast ne demek ?  Bir podcast, Web’de bir ses yayını biçimidir

Podcast Nasıl Yapılır ?

Podcast Nasıl Yapılır ? Podcast yapımında temel olrak adım bulunmaktadır. Yazımıza tıklayarak bu adımları izleyebilirsiniz.

Podcast Nedir Ne İşe Yarar ?

Podcast Nedir Ne İşe Yarar ? Bağlantlarınız ve hedef kitleniz ile daha samimi, içten ve kalıcı bağlar edinmenizi sağlar.

Spotify Podcast Nasıl Yapılır ?

Spotify Podcast Nasıl Yapılır ? ile ela aldığımız bu yazı da podcast hakkında bilgi verdik ve önemini anlattık

5 1 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
emo
emo
9 gün önce

Podcast Ne Demek hakkında yazdığınız bu yazı benim için bayaa yararlı odub:D TEŞEKKÜRLER

ANA SAYFA
1
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx
()
x