whatsapp yeni özellik

Whatsapp yeni özellik kapsamında birkaç yeni özelliklerini kullanıcıların beğenisine sundu. Bununla da kalmayıp ilerleyen zaman içerisinde daha birçok yeni özellik üzerinde çalıştığını belirtti. Bu özelliklerden bazıları geliştirilme aşamasındayken wahatsapp yeni özellikler ya da wp yeni özellik 2022 kategorileri altında beta formunda test edile bazı özelliklerinden gelebileceğini duyurdu.

ilginizi çekebilir: Tiktok Business

WhatsApp yeni güncelleme olarafk yakın tarihte WhatsApp, İnstagram Makaralarının platformdaki entegrasyonunu test ettiği bazı çalışmalar ve uygulamalar göründü. Önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulması beklenen WhatsApp özelliklerinin bir listesini silerler için derledik. Böylelikle whatsapp 2022 yeni özelliklerinden haberdar olabilirsiniz. Yeni WhatsApp yenilikleri, mesajlaşma deneyimini geliştirmesi ile uygulama için bazı yeni kullanım donanımları sunması bekleniyor. Hadi Şimdi bu yeni wp özelliklerine bir göz atalım;

Son görünürlüğü belirli kişilere gizleme özelliğiwhatsapp mesajları silme özelliği
Çoklu cihaz destek özelliğiwhatasapp topluluk özelliği
WhatsApp oturumu kapatma özelliği Daha sonra oku özelliği
Gwp yeni özelliklik

whatsapp Yeni Güncelleme

WhatsApp yeni özellikler konusu kapsamında getirmiş olduğu yeniliklere ayrıntılı bir şekilde bakacak olursak,

 • Son görünürlüğü belirli kişilere gizleme Özelliği:
last seen

Whatsappta içinde “en son görünürlüğü” kişilerinizden gizlemenize olanak sağlayan bir ayar mevcuttur. ancak bu özelliğin bir dezavantajı bulunmaktadır ki kişilerinizin ‘son görülen’ durumların da göremiyor oluşumuzdur.

Bu, Tıpkı benim gibi sadece “en son görülen” durumlarını kişilerdeki belirli insanlardan gizlemek isteyen ama hepsini gizlemek istemeyen kullanıcılar için sorun yaratmaktadır. Neyse ki artık şirket, insanların ‘son görülen’ durumlarını, yalnızca belirli kişilerden gizleme lerine yardımcı olacak  yeni bir özelliği test ediyor.

Böylelikle özellik kullanıma sunulduğunda ‘son görülme’ durumunuzu yalnızca istediğiniz kişilerden gizleyebilir ve kişilerinizdeki diğer tüm insanların ’son görülme’ durumunu görebilirsiniz. Bu özellik, uygulamanın beta sürümünde test aşamasındadır. Önümüzdeki haftalarda whatsapp yeni özellikler 2022 yılı içerisinde tüm kullanıcılara sunulması beklenmektedir.

 • whatsapp mesajları silme Özelliği:
delete messages on whatsapp

WhatsApp, zaten daha öncesinde de kullanıcılarının mesajlarını silmesine izin veriyordu ancak bir mesajı gönderildikten sonra silmek için 4,096 saniyeye (68 dakika ve 16 saniye) kadar bir zaman süresi tanımaktaydı. Yeni özelik kapsamında uygulamanın beta sürecinde yapılan testlere göre, şirket bu zaman sınırını uzatmaya ya da hepten kaldırmayı düşünüyor.

Bu özellik ile kullanıcıların geçmişte gönderdikleri istenmeyen ya da yanlış atılan mesajları istedikleri zaman silebilecekleri fırsatını doğuruyor. Bununla birlikte, bu özelliğin ne zaman kullanıcılara sunulacağı hakkında net bir zaman verilmemiştir. Yalnızca olması planlanmakta olan bir özelliktir. ( Olsa bence fena olmaz 🙂 Fırtanalı ilişkileri dindirmeye yardımcı olabilir )

 • Çoklu cihaz destek özelliği:
whatsapp multi-device beta

whatsapp’ın çoklu cihaz deneme sürümü ile sadece akıllı telefon bağlantısı değil birden fazla diğer cihazlarda da kullanabilme özelliğini kapsar. Sanırım bu özellik, whatsapp için en çok istenilen özelliklerden biriydi.

ön sürümdeki özellikler tespit edildikten sonra, resmi olarak beta kullanıcıların kullanıma sunuldu. Artık whatsapp girerken masaüstü veya web istemcisine giriş yaptığınızda, bu özelliğin beta sürümünü deneyimlemek için bir şans elde edebilirsiniz.

Bu özellik şu anda en fazla 4 cihaz için kullanılıyor. Ancak özellik tamamlanmadan önce hala birçok iyileştirme yapılması gerekmektedir.

Nedeni şu ki öncelikle, sohbetin masaüstüne yüklenmesi geç sürüyor ve tüm eski sohbetlerin senkronize olmadığını da tespit ettim. Tabi elbette whatsapp uygulamanın gelecekteki sürümleriyle bu aksaklıklar giderilecektir. ( öyle olduğuna inanmak istiyorum. )

 • Whatasapp topluluk özelliği
whatasapp community feature

Whatsapp yeni özellik kapsamında yakın gelecekte kullanıcılar için yeni bir topluluk özelliği üzerinde çalışıyor. Bildirildiğine göre, bu özellik discord gruplarına ve kanallarına benzemekte. Yeni topluluklar özelliği ile yöneticilere uygulamanın farklı yönleri üzerinde daha fazla kontrol ve yetki sağlayacaktır. 

Yöneticiler, Discord’da yaptığı gibi bir topluluk içinde birden fazla grup kurabilecektir. Diğer sohbetlerde olgu gibi burada da uçtan uca şifreleme özelliği olacaktır. Şu anda bu özellik hakkında daha fazla ayrıntıya bildirilmedi, Fakat bu özelliğin 2022’de kamuya açıklanıp getirileceğine eminiz.

 • WhatsApp oturumu kapatma

WhatsApp oturumu kapatma “Hesabı Sil” düğmesinin yerini alacak ve yaklaşan çoklu cihaz özelliğini destekleyen bir yapıda olacaktır. Whatsapp güncellemelerini takip eden WaBetaInfo’nun oluşturduğu raporuna göre, uygulama sonunda kullanıcıları için bir çıkış seçeneği getirilerek kullanıcıların Facebook ve diğer sosyal ağ uygulamalarında olduğu gibi Whatsapp hesabından da çıkış yapılmasına olanak tanır.

Bu özellik ile 2022 yılında WhatsApp yakında uygulamanın hem iOS hem de Android sürümlerine sunulacağını belirtiyorlar. WhatsApp oturumu kapatma özelliğinin, uygulamadaki kişilerin hesaplarını aynı anda birden çok cihazda yetki vermesi olasıdır.

 • Whatsapp Instagram Makaraları

WhatsApp. Bu özelliğin, kullanıcıların instagram makaralarını doğrudan mesajlaşma uygulamasından izlemeleri için olanak vereceğini bildiriliyor. 

Bu WhatsApp’ın Facebook’a ait diğer uygulamalarla entegrasyon halinde olmasının bir yan parçası gibi olabilir. Bilmeyenler için belirtmeliyim ki Instagram Reels, hükümetin Tiktok’u yasaklamasından sonra geçen sene fotoğraf paylaşım uygulamasına eklenen kısa video özelliğidir.

 • Daha sonra oku özelliği

Daha sonra oku whatsapp için arşivlenmiş sohbetler özelliğinin geliştirilmiş, ileri bir sürümü olarak gelmektedir. Bir konuşma daha sonra okumak üzere taşındığında, WhatsApp bu sohbet için bildirim göndermez.

 

Ayrıca whatsapp son güncelleme ile Whatsapp yeni özellik ile “daha sonra oku” sohbetlerinin arşivlenmiş sohbetlerle aynı biçimde çalışmasını sağlayacak bir “tatil modu” özelliği içerecektir. Daha sonra oku, kullanıcıların ayarları kendilerine göre özelleştirmeleri için bir düzenleme ayarıyla birlikte gelecektir. WhatsApp kullananlar, onları hızlı bir şekilde arşivden çıkarmak için aynı anda birden fazla sohbet seçebilecekler.

 • WhatsApp sigortası

Yakında Hindistan’da WhatsApp üzerinden sigorta satın alabileceksiniz. Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma platformu, lisanslı finansal hizmetler oyuncularıyla bağlantı kurarak Hindistan’daki mesajlaşma platformunda sağlık sigortası ve mikro emeklilik ürünlerini kullanıma sunacak. Başlangıçta WhatsApp, platformu üzerinden SBI Genel poşet sağlık sigortası ve HDFC Emeklilik planlarını satacak.

Whatsapp Yeni Güncelleme 2022

Meta Platformlarına ait olan WhatsApp dünya genelinde iki milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle, WhatsApp, sık sık en yeni özellikleri güncellemelerle birlikte kullanıcılarına sunar ve yeni geliştirmeler getirir. Peki Whatsapp yeni özellik olarak en son WhatsApp yeni güncelleme 2022 özellikleri nelerdir ?

 • Çoklu cihaz desteği

Wp, Beta kullanıcılarla birlikte deneme aşamasında olan bu özellik sayesinde kullanıcılar, platforma birden fazla cihazda erişebilme özelliğine sahip olacaktır. (4 cihaza kadar tek bir hesap) ana cihaz ya da akıllı telefon olmasa bile internet bağlantısı ile erişim sağlanabilecek.

 • Cevapsız grup çağrılarına katıl

Wp yeni özellik ile kullanıcılar cevapsız çağrılara katılabilir. Grup aramaları için bu küçük ama önemli bir güncellemedir. Katılımcı eklemek için aramayı yeniden başlatılması gerekmez.  Aramaya devam eden görüşmeye katılmak isteyen kişiler arama katılabilir. WhatsApp Arama günlüğü yerinden arama bilgisi ekranını açıp “katıl” seçeneğine dokunmak yeterli olacaktır.

 • Kaybolan modu

Hali hazırda bekleyen bu yeni özelliği WhatsApp beta kullanıcıları için tanıtım yaptı. Bu özelliği etkinleştirerek, kullanıcılar, tüm sohbet boyunca kaybolan iletiler ve mesajlar ile yazılı iletişim sağlayabilecektir.

 • WhatsApp ödemesi

WhatsApp ödeme özelliği, para göndermenize yardımcı olmak için düşünülmüş bir özelliktir. Uygulamayı kullanarak yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden kolay ve pratik bir şekilde para almayı, transfer yapabilmeyi kolay hale getirir. Bu ödemeler seçeneği, yalnızca bir kişiyle yapılan sohbette görülebilir.

 • WhatsApp gelişmiş arama

WhatsApp bu özellik ile kullanıcıların aramayı metinlere, fotoğraflara göre filtrelemelerine imkan tanımaktadır, GIF’ler, videolar, sesler, belgeler ve bağlantılar bu özelliği kullanabilir. Üst çubuktaki arama simgesine dokunarak sonuçlar kısmından sohbet geçmişi içinde bu ayarlamalar görüntülenecektir.

 • WhatsApp karanlık modu

Whatsapp Karanlık Mod özelliği ile WhatsApp’ın tüm arka planını karanlık olarak değiştirir ve gri, siyah tonlarında bir fonta sahip olursunuz. Bu özellik sadece kullanıcıların gözlerine rahatlama sağlamakla kalmaz aynı şekilde telefonun batarya gücünden de tasarruf etmenizi sağlar.

Whatsapp karanlık modu etkinleştirmek için öncelikle uygulamanın “Ayarlar” bölümüne gidip ardından “Sohbetler” kısmına dokunun. Şimdi, ekran bölümünde bulunan “Tema” yerine dokunun ve ” Açık, Koyu ve sistem varsayılan ” seçeneklerinden birini seçin.

 • Görüntülü arama sınırı

Normalde WhatsApp katılımcıları için sesli ve görüntülü aramaları sekiz üye ile sınırlandırır. Diğer grup ses ve videolarına da yalnızca dört katılımcı katılabilir. Wp bu oranı artırmayı ve daha çoklu konuşmalar üzerine çalışmaktadır. Özellik Hem Android hem de iOS kullanıcıları için erişebilir olacaktır.

 • Depolama yönetimi aracı

Bu özellik depolamanın geliştirilmiş bir sürümü olarak karşımıza çıkmaktadır. WhatsApp kullanıcılara depolama için “yönetim aracı” erişimini verdi. Depodaki iletilen fotoğrafları, videoları ve diğer dosyaları artık kullanıcılar daha rahat bir şekilde yönetebilecek. Ayrıca medya gönderim sayısı ve boyutunda da esnekliğe gidilerek kapisite sayısı arttırıldı.


Whatsapp yeni özellik kapsamında birçok yeni özelliği kullanıcılarına sunmayı hazırlıyor. Şu an için, özelliklerin birçoğu beta kısmında ve pilot ilkelerince deneniyor. Ancak zaman geçtikçe geçerliliğini alıp tüm kullanıcıların beğenisine sunulacaktır.

WhatsApp yeni özellikleri nelerdir?

WhatsApp uygulamasına 2022 yılında üç yeni özellik ekledi. WhatsApp kullanıcıları, göndermeden önce resimlerini hem web’de hem de cep telefonunda düzenleyebilir, ayrıca çıkartma önerileri alabilirler. Yeni özellikler yakında kullanıcılara sunulacak

whatsapp 2022 yenilikleri Nelerdir ?

Çoklu cihaz desteği – Kaybolan Mod – WhatsApp Ödemesi – WhatsApp Gelişmiş Arama…

Whatsapp karanlık mod nasıl yapılır? diye bakarsak belli adımlar vardı. Bunlar;

uygulamanın Ayarlar bölümüne gidin.

ardından ‘Sohbetler’e dokunun.

dokunun Ekran bölümüne gidin.

Ekran bölümünde bulunan ‘Tema’ kısmını seçin.

Açık, Koyu ve Sistem Varsayılanı seçeneklerine gelin.

Ardından istediğiniz temayı seçmeniz yeterli.

4.3 3 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
meloo
meloo
2 yıl önce

whatsapp yeni güncelleme 2021 özellikleri merak uyandırdı teşekkürler araştırmanız için.

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google
Spotify
Consent to display content from - Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from - Sound
1
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx