Trendyol İnfluencer İşbirliği, Trendyol’ un kullandığı influencer pazarlaması; sosyal medyada fazla takipçişi olan ve takipçileri tarafından fikirleri önemsenen kişilerin ürün tanıtmasıdır. Trendyol influencerlar ile iş birliği sürecini Trendyol Affiliate sistemi üzerinden yürütür. Bu platform üzerinden fenomen başvurularını alır sonrasında ise ürün tanıtımları karşılığında komisyonlarını öder.

İnstagram ve Facebook gibi sosyal mecralardaki paylaşımlar için istatistikler de kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bu hizmet sayesinde paylaşımların hangi bölgeye, yaşa veya cinsiyete daha çok hitap ettiği rakamlarla görülür. Bu özellik sayesinde yaptığımız reklamların doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını tespit ederiz. Trendyol’un bu stratejisinde influencerlar tanıttıkları ürünlerin satış sayısına göre komisyon usulü ile kazanç sağlar.

İnflencer marketingin genel avantajları:

Ürün tanıtımında geleneksel pazarlamaya göre daha geniş bir kitleye ulaşılır
Sosyal mecralardaki organik trafikte ürünlerin dolaşımı hızlanır,
İnfluencer marketingle yapılan tanıtımın geri bildirimi kısa sürede alınır,
Müşteri görüşlerine kısa sürede az maliyetle ulaşılır,
Hedef kitleyle daha kolay iletişim kurulur,
Marka bilinirliği artar
Trendyol İnfluencer İşbirliği

Bu şekilde özetlenebilir.

Trendyol İnfluencer İşbirliği Başvuru

Trendyol Affiliate sisteminde 7-10 gün içinde influencer olunabiliyor. Bu süre zarfında gerekli incelemeler yapılıyor. influencer olmak için başvuru yapan kişiler gerekli koşulları sağlıyorsa iş birliği teklifi yapılıyor. Affiliate sistemine tüketici, ortak ve satıcı olarak başvuru yapılabiliyor. İnfluencer pazarlama kapsamında yapılan başvurular ortak kategori üzerinden değerlendirilir.

Affiliate sistemine başvuru süreci ile ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Başvuru yapmak için Instsgram’da en az 10.000 takipçiniz olmalıdır,
 • Bu sisteme başvurular online olarak gerçekleştirilir,
 • Kabul edilen influencerlara, başvurularının ardından sistem üzerinden 2 hafta içinde geri dönüş sağlanır,
 • İnfluencerlar, Affiliate sistemi üzerinden istedikleri ürünlerle ilgili koleksiyon oluşturup paylaşırlar,

Trendyol iş birliği süreci bu şekilde ilerler. Bu yolla istediğiniz ürünlerin satışına ortak olursunuz. İnfluencerlar bu sistemle belirlenen yüzdelerde satışlardan kazanç sağlar.

Trendyol İnfluencer Nasıl Olunur ?

Trendyol influencerler ile iş birliği yaparak kentlerden kırsala ürünlerinin pek çok kullanıcıya ulaşmasına olanak sağlıyor. İnfluencer marketing son zamanlarda çok popüler olan çok yönlü bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji hem satıcılar hem de fenomenler için birçok avantaj sunar. Sosyal medya hesaplarında belli bir sayının üzerinde takipçisi olan herkes, Trendyol ile iş birliği yapıp ürünleri tanıtarak para kazanabiliyor.

İnfluencerlar Trendyol uygulaması üzerinden koleksiyonlarını oluşturup İnstagram, YouTube ve Twitter gibi sosyal mecralarda takipçileri ile paylaşır. Yüksek bir organik trafik oranına sahip olan bu sosyal mecralarda paylaşılan bu ürünler kısa sürede pek çok kullanıcıya ulaşır. Böylelikle Trendyol’ a yapılan ziyaretler artar ve satıcılar daha fazla ürün satar. Trendyol’ un başarıyla kullandığı bu pazarlama stratejisinde sosyal medyanın gücünü görüyoruz. Peki bu gücü kendi lehinize çevirip para kazanmak isterseniz, Trendyol İnfluencer Nasıl Olunur? soeusunu sorabilirsiniz. Buna kısa yoldan net bir cevap verirek, en az10.000 takipçiniz varsa kolaylıklatrendyolda infuencer olabilirsiniz.

Trendyol İnfluencer Başvurusu

Trendyol’ un tanıtımına etki eden ve satış oranlarını artıran bu pazarlama stratejisini artık büyük küçük tüm markalar kullanmaya başlamıştır. Markalar Trendyol gibi ürünlerini kısa sürede çok fazla insana ulaştırmak, satış rakamlarını artırmak ve daha görünür olmak için influencer marketing tekniğini aktif olarak kullanmaktadır. Bu yüzden de günümüzde çokça kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Özellikle markalar gençler ile daha iş birliği içinde olmaktadır. Bunun nedeni,

 • kolay adaptasyon yetenekleri,
 • yeniliklere açık olması,
 • Daha hızlı reaksiyon ve tepki verebilmeleri
 • Kolay samimi bağlar kurabilmeleri

gibi nedenlerden dolayı markaların tercih ettiği kesimdir. Genç kesim

Trendyol İnfluencer Nedir ?

İnfluencer, sosyal medyada belli bir konuda bilgi ve uzmanlık seviyesi ile itibar kazanmış kişilere denir. Türkçe’ de etkileyen kişi anlamına gelir. Uzmanlaştıkları konu hakkında seçtikleri sosyal medya kanalları üzerinden kendi düşüncelerini aktararak düzenli paylaşım yaparlar. Sahip oldukları geniş takipçi kitlesi ise onları yakından takip eden hevesli ve ilgili kişilerden oluşur.

Son zamanlarda reklamların etkisinin düşmesiyle birlikte markalar yeni tüketim trendleri yaratarak ürettikleri ürünleri influencerler ile işbirliği yaparak tanıtıp satın almaya teşvik etmeye başladılar. Markalar hedef kitlelerinin davranışlarını influencerları kullanarak değiştirmeye başladılar. İnfluencerların güvenilir olması ve ikna kabiliyetinin yüksek olması beklenir. Son zamanlarda influencerlık gençler arasında en popüler mesleklerden biri olmuştur.

İlginizi çekebilir: Network Marketing Nedir ?

Trendyol İnfluencer İşbirliği Nasıl yapılır?

İnfluencer olabilmek için öncelikle sosyal medya platformlarının aktif ve doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor. Sonra kendi kitlenizi yaratmanız gerekiyor. Bunun için de doğru içerik üretmeli ve İnstagram algoritmasını iyi bilmelisiniz. Sürekli gelen İnstagram güncellemeleriyle değişen kuralları takip etmeli profilinizi güncelleyerek yeni değişikliklere uyum sağlamalısınız. Sadece Türkiye’ de olanı değil Dünya’ daki sosyal medya modasını bilmelisiniz. Popüler olan konuları bilerek yerli yabancı yeni birçok takipçiye erişebilirsiniz.

İnfluencer olmak için şunları yapmanız gerekiyor;

 • İlgi alanınızı bulmalısınız,
 • Kendi tarzınıza güvenmelisiniz,
 • Kendinize yatırım yapmalısınız,
 • Sosyal medya platformunuzu seçmelisiniz,
 • İçerik stratejinizi belirlemelisiniz,
 • Çekim sanatında uzmanlaşmalısınız,
 • Tutarlı, samimi, güvenilir ve ulaşılabilir olmalısınız,
 • Markalarla işbirliği yaparken seçici olmalısınız,
 • Doğru hedef kitleyi bulmalı ve sağlam bir iletişim kurmalısınız,
 • Verilerinizi takip edip değerlendirmelisiniz,

başvuruda bulunabilmeniz için: Form

Trendyol İnfluencer Anlaşması

Trendyol Influencer Affiliate Nedir? ( Trendyol İnfluencer Anlaşması ) Sorusunun cevabına bakacak olursak, Trendyol Influencer affiliatesistemi kavramı Trendyol’un Instagram medya platformunda takipçi sayısı yüksek, fazla olan kişilere yönelik oluşturulan bir satış ortaklığı (işbirliği) anlaşması olmaktadır. Bu anlaşma türü de affiliate marketing örneğidir diyebiliriz.

Yani takipçi sayısı diğer profillere oranla çokça olan kişiler olan kişiler sosyal medya hesaplarında link paylaşımı yaparak, markların var olan tanıtım ve pazarlama çalışmalarına dahil olarak ek gelir
elde edebilecekleri; internetten para kazanmak isteyenlerin son zamanlarda tercih ettiği bir yoldur. Terendyol’da bunu görüp destekleyerek ” Trendyol İnfluencer Anlaşmsı ” sistemini hazırlamıştır.

Trendyol İnfluencer Affiliate Başvuru

İnfluencer Trendyol hedefinde ilerlerleyecek olan kişilerin karşıısna Trendyol İnfluencer Akademi aşaması karşılarına çıkacaktır. Bu bölümde sisteme girip Trendyol İnfluencer Affiliate Başvuru formunu doldurabilmeniz için için gerekli bölümler hakkında site sizi yönlendirecektir.

Trendyol ile Influencer Anlaşması Nasıl Yapılır?

İlk etapta “Trendyol Tedarikçi Başvuru” sitesine gidip başvuru formunu doldurup, Trendyol’un yetkili servilerine iletmelisiniz. İlerleyen zamanda görevliler başvurunuzu değerlendirip dönüş sağlayacaklardır. Gerekli koşulları yerine getirenler ile olumlu bir iletişim sağlanıp, sözleşme imzalamak üzere bir tanışma toplantısı düzenlenmektedir.

Trendyol ile Influencer İşbirliği Şartları

 • Trendyol Affiliate ailesinin bir üyesi olmak için taşımanız gereken özellikler ve şartlar nelerdir diye bakacak olursak,
 • En az 10.000 takipçiye sahip olmanız gerekiyor.
 • İstediğiniz Trendyol ürünlerinden koleksiyon oluşturmanız lazım.
 • Aynı şekilde seçtiğiniz ürünlere link oluşturmalısınız.
 • Bu link hikayenizde (Story) paylaşacağınız link konumunda olacaktır.
 • Paylaşacağınız link yoluyla satışlardan %15 komisyon alırsınız. (elektronik ürünlerde komisyon %2 olacaktır.) Ek olarak özel kampanya ve proje dönemlerinde komisyon oranları artar.
 • Özel olarak tanıtımını yapacağınız markalar, size has komisyon ve promosyonlar verebilir.
 • Trendyol bünyesinde influencer olarak görev alırsanız kendi ürün koleksiyonunuza göre komisyon oranlarında bonuslar olabilir.

sistemin en güzel ve avantajlı ayrıcalığına değinirsek, mesela hikayenizde bluetooth kulaklık linki paylaştınız; sonrasında bu linke tıklayanlar takipçileriniz yönlendirdiğiniz kullaklığı değil de başka bir ürünü tercih edip satın aldı; Bu noktada size yine de %3 gibi komisyon gelebilmektedir. Burada ki satış ortaklığının ana mantığı bu olmaktadır. Yani sizin burada ki en büyük amacınız yönlendirme yapıp takipçilerinize alışveriş yapmasında aracı olmanı zyeterlidir. Sonrasında özel olarak komisyon alabilmeniz mümkündür.

İnfluencer Marketing Trendyol

Affiliate Marketing satış türü internet aracılığı ile kazanç sağlamayı isteyen kişilere olanak veren bir pazarlama türüdür. Bu sistem ile gelir kazanabilmek için vergi mükellefi olmanız ve kendi şirketinizi kurmanız gereklidir. Eğer ki var olan fiziki bir iş yeriniz yoksa iş ortağı olarak faaliyet gösteren onaylanmış resmi dijital ya da pazarlama ajanslarından birisi ile işbirliği yaparak para kazanabilirsiniz.

Affiliate Marketing Sistemi Nedir? Sorunun sistematiğini açıklayacak olursak Affiliate Marketing pazarlaması, ortak, satıcı ve tüketici olmak üzere kanal, (ortak) aracı ( satıcı) ve hedef kitle (tüketici) arasında gerçekleşen katmanlı bir yapıdır. Bu sistemin göre,

 • Satıcı: Hizmetin ya da ortaya çıkmasını ve potansiyeli göstermesini sağlayan kişidir.
 • Ortak: Satıcının ürün veya hizmetini tüketicilere pazarlama stratejileri, kanalları aracığıyla pazarlayan satandır.
 • Tüketici: İşbirliği içinde olan ortakların pazarlama kanallarından pazarlanmaya çalışılan ürün ve hizmeti satın alan kişidir.

Trendyol iİnfluencer Ne Kadar Kazanıyor?

İnfluencer kazançları takipçi sayılarına göre belirlenmemektedir. Daha çok var olan kitlesi ile ne kadar bir etlin iletişimi, samimiyeti, diyaloğu olduğu ile daha çok ilişkileridir. Bunun nedeni takipçilerin takip ettikleri kişiye ne kadar güvenip inanıyorsa onun önerdiği, sunduğu ya da tanıtımını yaptığı ürüne o denli arzu ve istek duymasıyla eş değerdir. Bu doğrultuda bakacak olursak, gerçek veriler ışığında, influencerlar “Fenomenler “Trendyol kazançları şu şekildedir:
• Aylık Geliri: 15.000 TL- 20.000 TL – instagram Hesabı 20.000 Takipçi
• Aylık Geliri: 3.000 TL- 6.000 TL – İnstagram Hesabı 50.000 Takipçi
• Aylık Geliri: 20.000 TL – 30.000 TL – Instagram Hesabı 90.000 Takipçi
• Aylık Geliri: 60.000 TL – 70.000 TL’dir – İnstagram Hesabı170.000 Takipçi

• Aylık Geliri: 15.000 TL- 20.000 TL – instagram Hesabı 20.000 Takipçi• Aylık Geliri: 3.000 TL- 6.000 TL – İnstagram Hesabı 50.000 Takipçi
• Aylık Geliri: 20.000 TL – 30.000 TL – Instagram Hesabı 90.000 Takipçi• Aylık Geliri: 60.000 TL – 70.000 TL’dir – İnstagram Hesabı170.000 Takipçi
Trendyol iİnfluencer Ne Kadar Kazanıyor

Tablodan da göstermiş olduğumuz verilere bakarak instagram hesabında Trendyol’dan kazanç sağlamak kişilerin takipçi kitlesine etkileşim oranına bağlı olarak değişmektedir. bir örnek verecek olursak, takipçileri genellikle 18 yaş altında ve erkek olan profillerin link paylaşarak satış yapma oranı oldukça düşüktür.

Bunun yanı sıra, Takipçi 18 yaş üstünde organik ve sadık bir kitle kazanan kadın hesabının olması durumunda yapılacak satış oranı yüksek olacak ve hem kendisinin hem de aracı olduğu markanın kazancı doğru orantıda yüksek olacaktır. Tüm bu değişkenler göz önünde tutulduğunda 10 bin takipçisi olan bir hesabın aylık en az 2000TL ila 5.000 TL arasında bir kazancı olurken, 1000.000 takipçi sayılı bir hesap kullanıcısı ise 8.000 TL ile 25.000 TL arasında ortalama bir kazanç sağlayabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır içi Geri Bildirimler
View all comments
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google
Spotify
Consent to display content from - Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from - Sound
0
konu hakkında düşüncelerinizi bize iletebilirsinizx